Ohrid - City of UNESCO

Локална самоуправа

Додатни информации

RSS

ПРЕВЕНТИВНА СИСТЕМСКА ДЕРАТИЗАЦИЈА НА ПОДРАЧЈЕТО НА ОПШТИНА ОХРИД
15.10.18
Согласно Законот за заштита на населението од заразни болести (Сл. весник на РМ 66/2004, 139/2008 , 99/2009, 149/2014 и 150/2015) екипата на ЈЗУ Центар за јавно здравје Охрид на ден 17.10.2018 год. и 18.10.2018 год. ќе спроведе системска дерати...  
ГАСТРОНОМСКИ НАСТАН ЗА ПАМЕТЕЊЕ ВИКЕНДОВ СЕ ОДРЖА ВО ОХРИД
15.10.18
Еден од најголемите настани од областа на гастрономијата викендов се одржа во Охрид. Првото издание на “Taste Ohrid 2018” во чии рамки се одржа „Гастро тур“ привлече бројни гости и посетители од земјава и странство кои имаа можност да вкусат ...  
ПРОМОВИРАНА КНИГАТА “ТРИТЕ УНИВЕРЗИТЕТИ НА ПРОФЕСОР Д-Р ПАВЛЕ МИТРЕСКИ“
12.10.18
Во присуство на голем број почитувачи на делото на професор д-р Павле Митрески, денес во големата сала на Општина Охрид, беше промовирана монографијата “Трите Универзитети на проф. д-р Павле Митрески“, од авторката Кристина Алексиеска....  
СВЕТСКИ КУЛИНАРИ ЌЕ СОЗДАВААТ ВРВНИ СПЕЦИЈАЛИТЕТИ СО ЛОКАЛНИ ПРОДУКТИ
12.10.18
Со локални продукти најпознатите светски готвачи со Мишелин ѕвезди ќе приготвуваат исклучителни специјалитети кои ќе се најдат во менијата на охридските угостителски објекти и ќе носат уникатни имиња специфични за Охрид и регионот. Ова беш...  
ЦВЕЌЕ ПРЕД СПОМЕН ОБЕЛЕЖЈАТА НА ВЕЛИКАНИТЕ ОД НОБ
11.10.18
Во рамки на чествувањата посветени на 11 Октомври - Денот на народното востание, делегација од општина Охрид предводена од градоначалникот Јован Стојаноски и останати претставници од јавниот и политички живот од градов , денес положија свежо цв...  
ТРЕТО ИЗДАНИЕ НА МЛАДИНСКИОТ ШАХОВСКИ ТУРНИР „ЛАСКЕР 2018“
11.10.18
Во Хотел Филип Охрид, синоќа се одржа свечено отворање на третото издание на Младински турнир „ЛАСКЕР 2018“. На присутните им се обрати пртеседателот на ШК ЛАСКЕР Охрид г-ѓа Наташа Лушеска, од името на Шаховската федерација на Македонија генералниот ...  
ЌЕ СЕ РЕВИТАЛИЗИРААТ ИЗЛОЗИТЕ ВО СТАРАТА ОХРИДСКА ЧАРШИЈА
10.10.18
Општина Охрид и Министерството за економија на Р. Македонија наредниов период ќе реализираат проект за уредување на излозите во старата охридска чаршија и враќање на нејзиниот автентичен изглед. При потпишувањето на договорот за соработка, Министер...  
ОХРИД ГО ПРАЗНУВА 11 ОКТОМВРИ ДЕНОТ НА НАРОДНОТО ВОСТАНИЕ
10.10.18
Со свечена програма што претпладнево се одржа во големата општинска сала започнаа прославите по повод одбележувањето на 11 Октомври- Денот на народното востание. Пред бројната публика пригодно обраќање имаше градоначалникот на Охрид , Јован Стоја...  
ПРОМОЦИЈА НА КНИГАТА “ТРИТЕ УНИВЕРЗИТЕТИ НА ПРОФЕСОР Д-Р ПАВЛЕ МИТРЕСКИ“
10.10.18
Во петок, во 14:00 часот во големата сала на Општина Охрид, ќе биде промовирана книгата “ТРИТЕ УНИВЕРЗИТЕТИ НА ПРОФ. Д-Р ПАВЛЕ МИТРЕСКИ“. Автор на монографијата е Кристина Алексиеска, а промотори се Славе Ѓорго Димоски и Јован Трпески....  
СРЕДБА НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ СТОЈАНОСКИ СО ОХРИДСКИТЕ ПЕНЗИОНЕРИ
10.10.18
Денес градоначалникот Јован Стојаноски оствари средба со претставници на Здруженито на пензионерите на Охрид и Дебрца. На средбата градоначалникот беше информиран за посетата на охридските пензионери на Љубљана, Словенија, по повод 1 октомври, Денот ...  
ОХРИД ДОМАЌИН НА МИШЕЛИН ГОТВАЧОТ ЏОРЏО ДИЈАНА НА TASTE OHRID 2018!
10.10.18
За прв пат оваа година љубителите на планинските спортови и одличната храна ќе можат да учествуваат на Taste Ohrid 2018, кој ќе се одржи од 12 до 14 октомври на повеќе локации низ Охрид. Италијанскиот шеф со Мишелин ѕвезда, Џорџо Дијана, за прв пат ...  
ДВЕ АТРАКТИВНИ ВЕЛОСИПЕДСКИ ТУРИ НА TASTE OHRID 2018!
10.10.18
Овој викенд, од 12-ти до 14-ти октомври, ќе се одржи првото издание на Taste Ohrid 2018 каде учесниците ќе имаат можност да се вклучат во велосипедски тури низ прекрасните предели на националниот парк Галичица и околу Охридското езеро организирани од...  
77 ГОДИНИ ОД НАРОДНО ОСЛОБОДИТЕЛНОТО ВОСТАНИЕ НА МАКЕДОНИЈА
09.10.18
Со пригодни свечености Општина Охрид и ОО на Сојузот на Борци ќе го одбележат 11 Октомври- Денот на народното востание. Свечената програма започнува утре во 11 часот. Во рамки на случувањето е предвидено обраќање на градоначалникот Јован Стојаноски, ...  
ИЗБРАНИ НАЈДОБРИТЕ ЛИТЕРАТУРНИ И ЛИКОВНИ ТВОРБИ НА ОБЈАВЕНИОТ КОНКУРС НА ТЕМА : „ЕСЕНТА ТОПЛА И ЗЛАТНА НАСЛИКА ВО ПРИРОДАТА НАЈУБАВИ ПЛАТНА“
08.10.18
Жири комисијата ги разгледа пристигнатите литературни и ликовни творби и изврши избор на најдобрите литературни и ликовни трудови. Од пристигнатите литературни творби награди освоија : - Прва награда во висина од 7.000,00 денари Дафина Дејкоска , ...  
СТУДЕНТИ ОД АРХИТЕКТОНСКИОТ ФАКУЛТЕТ ВО ПОСЕТА НА ОХРИД
08.10.18
Повеќе од шеесетина студенти од трета година на архитектонскиот факултет, деновиве ќе престојуваат во Охрид, каде ќе имаат практична работа во градот кој претставува предизвик за секој архитект. Студентите денес беа во посета на Локалната самоуправа...  
Останати вести...  

Настани

Окт 18 Патронен празник на ОУТУ „Ванчо Питошески“

Окт 23 Ден на македонската револуционерна борба

Ное 7 Ден на ослободувањето на Охрид

Календар на настани

Актуелни информации

Информации од урбанистичката сфера

Информации за даночни обврзници

Корисни линкови


360

 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©