Calendar

Јун
13
вто
ГОДИШНИНА ОД СМРТТА НА ВАНГЕЛ НАУМОСКИ
Јун 13
ГОДИШНИНА ОД СМРТТА НА ВАНГЕЛ НАУМОСКИ

 

Носител: Друштво на ликовни уметници и Комисијата за одбележување на празници и манифестации и доделувања  награди и признанија.

Јун
14
сре
ЕТНО ФЕСТИВАЛОТ „ОХРИД“
Јун 14
Јун
21
сре
ДЕН НА ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО
Јун 21
ДЕН НА ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО

 

Носител:  Општина Охрид, Општина Поградец, Општина  Струга, невладини организации  од  трите градови, во  соработка со  Комисијата за одбележување празници и  манифестации и доделувања  награди и признанија.

 

 

 

 

„ЗАБОРАВЕНИОТ ЗВУК“- КОНЦЕРТ ВО ЧЕСТ НА КЛИМЕ САДИЛО
Јун 21 @ 11:26 am – 12:26 pm
Јун
22
чет
ВТОРО ИЗДАНИЕ НА ОХРИДСКИОТ ВИНСКИ ФЕСТИВАЛ “OHRID WINE FESTIVAL”
Јун 22 @ 10:40 am – Јун 24 @ 11:40 am

Со почетокот на летото и летната сезона во туристичкиот Бисер на Македонија – Охрид, започнува и второто издание на винскиот фестивал – ” Ohrid Wine Festival”

Од 22 Јуни до 24 Јуни на Кеј Македонија, поточно на платото пред Хотел Палас, три дена во Охрид ќе се дегустира убаво вино и храна, надополнета со убава музика и забава за сите генерации.

Во деновите кои следат ќе ги објавиме сите учесници, листата на винарии како и музичката програма за второто издание на нашиот фестивал.

По успешното прво издание кое покажа дека Охрид е вистинско место за промоција на винската култура и гастрономија, очекуваме оваа година покрај домашните гости да ги задоволиме вкусовите на сите туристи кои во овој период ќе бидат присутни во Охрид.

Како познатата поговорка ” Во виното е вистината” повелете на овој уникатен настан за вистински да уживаме во вкусот и традицијата на македонските вина и македонската храна.

Покровител на фестивалот е Општина Охрид, а истиот е организиран од Крафт Продукција.

 

 

Јул
3
пон
СВЕТИ НАУМ ОХРИДСКИ ЧУДОТВОРЕЦ
Јул 3

Носител: Комисијата  за одбележување  празници и  манифестации и доделувања награди и признанија.

Јул
6
чет
БАЛКАНСКИ ФЕСТИВАЛ
Јул 6 – Јул 11

 

Носител:  Министерство за култура во  соработка со  Комисијата за одбележување празници и  манифестации и доделувања  награди и признанија

ГОДИШНИНА ОД ФОРМИРАЊЕТО НА ПРВАТА ВОСТАНИЧКА ЧЕТА ВО С. ВЕЛГОШТИ
Јул 6

Носител:  Месна заедница Велгошти и  Комисијата за одбележување празници и манифестации и доделувања  награди и признанија.

Јул
19
сре
BEACH FILM FESTIVAL
Јул 19 – Јул 23
BEACH FILM FESTIVAL

Од 19-ти до 23-ти јули во Охрид ќе се оддржува шестото издание на Beach Film Festival. Овогодинешната програма нуди многу филмски проекции, мастер класови и музички перформанси на четири локации во Охрид, и тоа: Плажа Славија, Плажа Сараиште, Брод Армада и Младински Центар Охрид.

Љубителите на фимот ќе имаат можност да погледнат 8 долгометражни играни филмови, 16 краткометражни, 9 студентски, 5 француски (земја во фокус Франција) и 4 специјални проекции. Фестивалот се отвора со краткометражниот филм „Сценарио“ на Александра Кардалевска и долгометражниот филм „Преекспонирано“ на Елеонора Венинова, а ќе се затвори со словенечкиот филм „Нешто слатко“.

 

Beach Film Festival

ТЕАТАРСКА ПРЕТСТАВА ЗА ДЕЦА „ВО ДОМОТ НА ВОЛШЕБНИКОТ“
Јул 19
ТЕАТАРСКА ПРЕТСТАВА ЗА ДЕЦА „ВО ДОМОТ НА ВОЛШЕБНИКОТ“

Општина Охрид во рамките на програмата за култура оваа година активно работи на  програма за нашите најмлади охриѓанчиња.

На 19 јули на сцената кај ТЦ Амам најмладите ќе имаат прилика да   ја проследат театарската претстава за деца ,,Во домот на Волшебникот”. Претставата е работена наменски и е посветена на децата. Токму овој период кога во регионот сериозно е видливо насилството помеѓу децата, а и кај нас, нужна е потребата преку театар да се прикаже дека за секој проблем и недоразбирање не е решение насилството, туку разговорот, меѓусебното подавање на рака, искреното пријателство. Низ низа драмски ситуации во кои главната нитка е мудроста на волшебникот, наспроти денешното однесување на децата, ќе упатиме јасна порака: Со насилство НЕ, со дружба може СЕ!

Во претставата има многу комичнини, едукативни, педагошки елементи, но што е најважно интеракцијата на децата од публиката е многу присутна. Важноста заедно со актерите ќе дојдат до главната порака на претставата, а притоа да увидат дека само преку искрен и другарски пристап можеме да успееме во се.

Претставата изобилува со преубава музика, сценографија и костимографија. Во неа играат актерите кои децата ги познаваат од народните приказни: Магдалена Ризова-Черних и Сашо Ристовски, а покрај нив игра и младата Тамара Ангелеска

Улогата на Волжебникот ја игра актерот Сашо Ристовски, а улогата на помошничката ја игра актерката : Магдалена Ризова-Черних ,улогата на девојчето ја игра Тамара Ангелеска.