По повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, Градоначалникот Кирил Пецаков упати честитка до сите граѓани од православна веросиповед.
 

– На овој прекрасен ден, нека Бог Ве благослови со здравје, мир и огромна среќа.

Светлината на Христовото Воскресение, нека Ви ги покаже највозвишените човекови чувства и нека Ве научи повеќе да се радувате, да простувате и да се почитувате. Посакувам вербата и надежта во подобро утре да станат единствена животна водилка, а празничната радост да ги отвори срцата за многу повеќе љубов и милосрдие.

Духовните вредности се најсилниот темел за градење на подобра иднина за нас и идните генерации, па затоа да бидеме сплотени и единствени во зачувување на заедничките вековни традиции.

Драги пријатели и сограѓани, поминете ги овие празнични денови во семејна хармонија, имајте многу пријатни моменти и создавајте незаборавни спомени.

Нека е за многу години Велигден, Христос Воскресна, Навистина Воскресна!, стои во честитката на градоначалникот Пецаков.