Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков упати честитка до српската заедница и до останатите припадници од православна вероисповед кои го чествуваат големиот христијански празник Свети Сава.

– Со желби за здравје, мир и благосостојба од мое лично име и во именто на Општина Охрид упатувам срдечни честитки до сите припадници на српската заедница по повод големио празник Свети Сава. Чествувањето на ваквите големи празници се мост за градење доверба и меѓусебно почитување. Во заедништво, сплотени да продолжиме и во иднина да ги негуваме и унапредуваме пријателствата како основа за напредок на Охрид и Република Македонија. Нека биде честит и вековит празникот Свети Сава, стои во честитката на градоначалникот Пецаков.