Ohrid - City of UNESCO

Локална самоуправа

Додатни информации

Јавен оглас

Линкови

RSS

ЈАПОНСКА ДЕЛЕГАЦИЈА ЌЕ ГО ПОСЕТИ ОХРИД
16.01.17
По иницијатива на градоначалникот на општина Охрид Д-р Никола Бакрачески, а во соработка со Министерството за надворешни работи и амбасадата на Р.М. во Јапонија, уште минатата година започнаa низа активности кои треба да резултираат во финален докуме...  
ТРИДНЕВНА ПРОГРАМА ЗА ЧЕСТВУВАЊЕ НА БОГОЈАВЛЕНИ - ВОДИЦИ
16.01.17
Со промоција на документарниот филм „Танцот на пастрмката“ и изложба на подводна фотографија, што ќе се одржи на 17 јануари во Домот на култура „Григор Прличев“, започнуваат чествувањата за престојниот празник „Богојавление – Водици 2017“. Главната...  
ЈАВЕН ПОВИКЗА ФИНАНСИРАЊЕ НА ПРОГРАМИ И ПРОЕКТИ ОД ЈАВЕН ИНТЕРЕС НА ОПШТИНА ОХРИД ЗА 2017 ГОДИНА
13.01.17
Врз основа на член 50 став 1 точка 16 од Законот за локална самоуправа („Сл. весник на Р.М.“ бр. 5/02) и член 34 од Статутот на Општина Охрид (Сл. гласник на Општина Охрид бр. 8/07 и 1/08), Градоначалникот на Општина Охрид објавува: ЈАВЕН ПОВИК ЗА ...  
НОВИ ВАСИЛИЧАРСКИ КУМОВИ СЕ АЛАЧОВ, МОМИРОСКА И ПРАНГОСКИ
13.01.17
Денес во општинската сала се организираше традиционалниот василичарски појадок, настан што вработените во локалната самоуправа го организираат неколку години наназад. Годинава најсреќни во барањето на паричките беа Кристина Алачов, Јасмина Момирос...  
ОДЛУКА ЗА НЕСПРОВЕДУВАЊЕ НА СТРАТЕГИСКА ОЦЕНА
13.01.17
Врз основа на член 65 став(6) од Законот за животна средина („Сл.весник на РМ “ бр.53/05, 81/05, 24/07, 159/08, 48/10, 124/10, 51/11, 123/12, 93/13, 4 2/14, 44/15, 129/15и 39/16), Општина Охрид, на ден година, 10.01.2017год. донесе Одлука за нес...  
ДОДЕЛЕНИ НАГРАДИТЕ ЗА НАЈУБАВО УКРАСЕН НОВОГОДИШЕН ДВОР
12.01.17
Денес во Општина Охрид, беа доделени наградите за најубаво украсен двор. Годинава во избор на девет учесници, првата награда ја освоија Иванка и Бруно Гигер, второто место е за семејството на Наумче Неданоски, а третата награда за Антоанета Тасеска. ...  
ПРИВРШУВААТ ПОДГОТОВКИТЕ ЗА ГОДИНАШНОТО МАСОВНО ЧЕСТУВАЊЕ НА БОГОЈАВЛЕНИЕ-ВОДИЦИ И ДЕНОТ НА РИБАРИТЕ
11.01.17
Подготовките за годинашното масовно осветување на водите на Охридското Езеро на Богојавление- Водици на 19 јануари и Денот на рибарите кој ќе се одржи на 20 јануари привршуваат.Ова беше соопштено на денешниот состанок на Координативното тело за орган...  
ПРОДОЛЖЕН РОКОТ ЗА ПОДНЕСУВАЊЕ НА ДОКУМЕНТАЦИЈАТА ЗА СУБВЕНЦИОНИРАЊЕ НА ТРОШОЦИТЕ ЗА КОМУНАЛНИ УСЛУГИ
11.01.17
Рокот за поднесување на документи, за остварување на социјалната заштита на граѓаните од средствата на буџетот на Општина Охрид, во облик на спроведување на мерки за субвенционирање на трошоци за комунални услуги за граѓаните кои се изложени на социј...  
ОПШТИНА ОХРИД ЌЕ ПОМОГНЕ ВО РЕКОНСТРУКЦИЈАТА НА ОПОЖАРЕНАТА КУЌА НА МУЗАФЕР САДИК
10.01.17
Градоначалникот Никола Бакрачески, денеска го посети семејството на Музафер Садик, чија куќа, што се наоѓа на улицата „Даме Груев“ , вчера изгоре во пожар, предизвикан од запален оџак.Во пожарот е направена голема материјална штета, но за среќа нема...  
ЈП „ОХРИДСКИ КОМУНАЛЕЦ“ АКТИВНО НА ТЕРЕН
10.01.17
Продолжуваат активностите на Ј.П. "Охридски Комуналец" за расчистување на улиците и тротоарите од снег и мраз низ градот. Денес и вчера од раните утрински часови вработените на претпријатието беа ангажирани на попрскување на тротоарите со сол и песок...  
СЕ РАСЧИСТУВАШЕ ЧАРШИЈАТА ОД СНЕГ
09.01.17
Екипите на Ј.П. “Охридски Комуналец” започнаа со расчистување на чаршијата после обилните врнежи на снег кои го зафатија градот пред неколку дена. Во наредните денови, покрај машинското, ќе се продолжи и со рачно чистење на јавните површини, како и н...  
ЕКИПИ НА ЈП „ОХРИДСКИ КОМУНАЛЕЦ“ НА ТЕРЕН ПО ПРВИОТ СНЕГ
09.01.17
Екипите на Ј.П. "Охридски Комуналец" вонредно ангажирани на терен после првиот снег. Активирани се работници за рачно расчистување на пофреквентните тротоари и чаршијата, а од делот на механизација активиран е фап со епоха за посипување на абразивни ...  
БОЖИКНА ЧЕСТИТКА ОД ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НИКОЛА БАКРАЧЕСКИ
06.01.17
По повод големиот христијански празник Раѓањето Христово- Божик, градоначалникот Никола Бакрачески до граѓаните од православна вероисповед упати честитка со желби, празнувањето да го поминат во весела и радосна атмосфера, славејќи ја љубовта, вербата...  
СО БОЖИЌНА ПЕСНА МЛАДИТЕ ОХРИЃАНЧИЊА ГО НАЈАВИЈА ХРИСТОВОТО РАЃАЊЕ
06.01.17
По четврти пат, денес, децата пеејќи ја песната Вечниот бог низ охридските улици го најавија Христовото раѓање. Во годинешната Бадникова литија, учествуваа повеќе од 300 деца кои со ѕвезди, фенерчиња и ѕвончиња, рано утринава тргнаа од црквата „Св. Ѓ...  
БАДНИКОВА ЛИТИЈА НИЗ УЛИЦИТЕ НА ОХРИД
05.01.17
Во пресрет на Христовото раѓање – Божиќ, утре по 4 –ти пат ќе се одржи Бадниковата литија во нашиот град. Поворката со над 300 деца во 10:30 часот ќе тргне од црквата Св. Ѓорѓи, преку улиците “Јане Сандански“ и “Кеј Македонија“ ќе заврши на плоштадо...  
Останати вести...  

Настани

Јан 19 Богојавление - Водици

Јан 21 Годишнина од смртта на Коста Абраш

Јан 27 Свети Сава-празник на српската заедница

Календар на настани

Актуелни информации

Информации од урбанистичката сфера

Информации за даночни обврзници

Корисни линкови


360

 

Copyright Општина Охрид - 2005. Сите права се задржани©